blog despre filme, seriale, jocuri si sporturi

Sport

Concord Iasi Open 2024 – Ziua a 2-a. 4 romani eliminati. Gabi Boitan produce o noua surpriza.

Comunicat de presa

România a avut, marți, cinci reprezentanți pe tabloul de simplu la turneul ATP Challenger 100 Concord Iași Open, însă doar unul dintre ei a reușit să obțină calificarea în optimile de finală.

În ultimul meci al zilei, Gabi Boitan, 24 de ani, locul 382 ATP, a produs marea surpriză și l-a învins pe americanul Nicolas Moreno De Alboran, 26 de ani, numărul 146 mondial, favorit 5, scor 7-6 (5), 3-6, 6-4. De Alboran a făcut semifinală, săptămâna trecută, la turneul ATP Challenger 75 de la Brașov.

Meciul, întins pe durata a 2 ore și 42 de minute, a fost cel mai spectaculos și echilibrat din primul tur, ambii jucători oferind un tenis de cea mai bună calitate.

Gabi Boitan, care va juca în optimi cu spaniolul Martin Landaluce, este al doilea român calificat în optimi la Iași, după Cezar Crețu.

Sebastian Gima, Nicholas David Ionel, Filip Jianu și Radu Mihai Papoe, eliminați în primul tur

În schimb, Sebastian Gima, Filip Cristian Jianu, Nicholas David Ionel și Radu Mihai Papoe au fost învinși în runda inaugurală.

Sebastian Gima, 22 de ani, locul 543 ATP, venit din calificări, a fost înviGabi Boitanns de iordanianul Abdullah Shelbayh (20 de ani, numărul 223 mondial), scor 6-0, 7-6 (6), în timp ce Filip Jianu a cedat tot în două seturi în fața rusului Bogdan Bobrov, venit din calificări.

Bobrov, 26 de ani, locul 418 ATP, l-a învins pe Jianu (22 de ani, numărul 246 mondial) cu 7-6 (1), 5-2 abandon, după ce în calificări a învins în minimum de seturi alți doi români, Matei Onofrei și Dan Tomescu.

Tot în două seturi a cedat și Radu Mihai Papoe (21 de ani, 617 ATP), 1-6, 2-6 cu francezul Valentin Royer, 23 de ani, numărul 204 mondial.

La rândul său, Nicholas David Ionel, 21 de ani, locul 391 ATP, a fost eliminat în primul tur de spaniolul Javier Barranco Cosano, 25 de ani, numărul 254 mondial.

În primul meci al probei de dublu, sută la sută românesc, perechea Cezar Crețu / Bogdan Pavel a trecut de dublul Nicholas David Ionel / Filip Cristian Jianu în două seturi, 7-5, 7-6 (6).

Principalul favorit merge mai departe, favoritul 2 pleacă acasă

Tot marți, principalul favorit, argentinianul Camilo Ugo Carabelli, locul 100 ATP, s-a calificat în optimi după 7-5, 6-3 în primul tur cu cehul Jiri Vesely.

În schimb, al doilea favorit, spaniolul Albert Ramos Vinolas, locul 107 ATP, a cedat surpinzător în două seturi în fața argentinianului Juan Pablo Ficovich, numărul 219 mondial, scor 7-6 (6), 6-4.

Marți s-au mai calificat în optimi și francezii Hugo Dellien, favorit 6 (7-5, 4-6, 6-4 cu letonul Robert Strombach) și Enzo Couacaud, favorit 8 (4-6, 6-3, 6-4 cu bosniacul Nerman Fatic).

Rezultatele complete ale zilei de marți, 9 iulie:

Simplu, turul I

Abdullah Shelbayh (Iordania) – [Q] Sebastian Gima (România) 6-0, 7-6 (6)

[Q] Bogdan Bobrov (Rusia) vs [Alt] Filip Cristian Jianu (România) 7-6 (1), 5-2 retragere

Javier Barranco Cosano (Spania) vs [WC] Nicholas David Ionel (România) 6-1, 6-2

Juan Pablo Ficovich (Argentina) vs [2] Albert Ramos-Vinolas (Spania) 7-6 (6), 6-4

[WC] Gabi Adrian Boitan (România) vs [5] Nicolas Moreno De Alboran (USA) 7-6 (5), 3-6, 6-4

[6] Hugo Dellien (Bolivia) – [LL] Robert Strombach (Letonia) 7-5, 4-6, 6-4

Valentin Royer (Franța) – [Q] Radu Mihai Papoe (România) 6-1, 6-2

[1] Camilo Ugo Carabelli (Argentina) vs Jiri Vesely (Cehia) 7-5, 6-3
Martin Landaluce (Spania) – [Q] Michael Vrbensky (Cehia) 1-6, 6-3, 6-1

[8] Enzo Couacaud (Franța) vs Nerman Fatic (Bosnia Herțegovina) 4-6, 6-3, 6-4
Adolfo Daniel Vallejo (Paraguay) vs [Q] Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (Argentina) 6-4, 6-4

[3] Juan Manuel Cerundolo (Argentina) vs [Q] IIlya Snitari (Moldova) 6-4, 6-3
Dmitry Popko (Kazahstan) vs Murkel Dellien (Bolivia) 6-4, 6-2

Dublu, turul I

[WC] Cezar Crețu (România) / Bogdan Pavel (România) vs [Alt] Nicholas David Ionel (România) / Filip Cristian Jianu (România) 7-5, 7-6 (6)

Programul meciurilor de miercuri, 10 iulie:

Terenul Central – Start ora 12.00
Abdullah Shelbayh (Iordania) vs [6] Hugo Dellien (Bolivia)
[Alt] Vitaliy Sachko (Ucraina) vs Javier Barranco Cosano (Spania)

Nu înainte de 16.30
[Q] Bogdan Bobrov (Rusia) vs Juan Pablo Ficovich (Argentina)
[1] Camilo Ugo Carabelli (Argentina) vs Valentin Royer (Franța)

[WC] Daniel Uță (România) / Jiri Vesely (Cehia) vs Luis Britto (Brazilia) / Roy Stepanov (Israel)


Terenul 5 / Start ora 12.00
[1] Luis David Martinez (Venezuela) / Cristian Rodriguez (Columbia) vs Scott Duncan (Marea Britanie) / Hunter Reese (USA)

Nu înainte de 14.00
Dmitry Popko (Kazahstan) / Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pakistan) vs Alexandru Jecan (România) / Szymon Walkow (Polonia)

Nu înainte de 15.30
[4] Karol Drzewiecki (Polonia) / Piotr Matuszewski (Polonia) vs [Alt] Gabi Adrian Boitan (România) / Dan Alexandru Tomescu (România)

Nu înainte de 17.00
Abdullah Shelbayh (Iordania) / Adolfo Daniel Vallejo (Paraguay) vs [2] Anirudh Chandrasekar (India) / Arjun Kadhe (India)

Terenul 6 / Start ora 12.00
Roman Andres Burruchaga (Argentina) / Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (Argentina) vs [3] Jonathan Eysseric (Franța) / George Goldhoff (USA)

Nu înainte de 17.00
Hugo Dellien (Bolivia) / Murkel Dellien (Bolivia) vs Vladyslav Orlov (Ucraina) / David Stevenson (Marea Britanie)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.